Sık Sorulan Sorular

youssef-naddam-iJ2IG8ckCpA-unsplash
Gündelik yaşamımızda baş etmekte zorlandığımız pek çok problemle karşılaşırız. Bunların yanı sıra fiziki rahatsızlıklar, kayıp, travma, duygu durum, yeme bozuklukları, gibi sorunlar bir takım psikolojik etkilere yol açmaktadır. Terapinin amacı yaşanan bu problemlerin kişide yarattığı olumsuzlukları belirlemek ve onların farkında olmasını sağlamaktır. Sonrasında kişi bu problemleri kontrol etmeyi ve ortadan kaldırmayı keşfederek daha sağlıklı ve anlamlı bir yaşam sürebilir.
Birçok zorlayıcı etkenle baş etmek durumunda kalabiliriz. Tam da bu noktalarda yaşam kalitemizin düşmesi bizi derin bir sıkıntıya sürükleyebilir. Sorunların üstesinden yalnız başına gelmek zor olduğunda kişinin ‘’Tek başıma halletmeliyim’’ düşüncesi, konuyla ilgili çıkmaza girip iş, aile, sosyal yaşamda bozulmalar yaşamasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda profesyonel birinden yardım almak sorunun çözümü ve kişinin süreçten az zararla çıkması için en iyi çözüm olacaktır.

Psikolojik bir rahatsızlık ya da kriz anları dışında; yaşadığınız problemler günlük yaşamınızı, sosyal ilişkilerinizi, iş hayatınızı olumsuz olarak etkiliyorsa, aynı problemleri sıkça yaşadığınızı fark ediyor ve bulduğunuz çözüm yollarının kalıcı olmadığını düşünüyorsanız, duygusal olarak her zamankinden çok daha farklı hissediyor ve bundan rahatsız oluyorsanız, yani genel olarak yaşamınızla ilgili kontrol edemediğiniz bir düşme hali hissediyorsanız profesyonel destek (uzman psikolog, psikoterapist) alma zamanı gelmiş demektir. Ayrıca kişi psikoterapiyle birlikte kendini daha iyi tanıma, anlama ve olaylara farklı perspektiflerden bakma fırsatına sahip olacaktır. Psikolog desteği almanın en önemli faydalarından biri kişinin farkındalığının artmasıdır.

Terapi sınırları dahilinde her konuda psikoloğunuzla paylaşımda bulunabilirsiniz. Gizlilik psikologların en çok önem verdikleri etik ilkedir, konuştuklarınız seans odasında kalacak, paylaştığınız bilgiler gizli tutulacaktır.

Terapinin içeriği doğrultusunda ne sıklıkla görüşüleceği terapist ve danışanın birlikte planlamasıyla belirlenir. Seans süresi  50 dakikadır ve genellikle haftada 1 yapılmaktadır. Danışanın ihtiyacına yönelik olarak terapi uzun ya da kısa süreli olabilir. Seaslara zamanında gelme ve seans atlamama terapinin işleyişi açısından önemlidir.

‘’Psikolog ve psikiyatristler arasındaki fark nedir?’’ en çok sorulan sorulardan biridir. Psikolog ve psikiyatristler ilk olarak aldıkları eğitim alanında farklılaşırlar. Psikiyatristler tıp fakültesinden tıp doktoru olarak mezun olduktan sonra uzmanlıklarını psikiyatri alanında tamamladıklarında bu ünvanı alırlar. Psikologlar ise üniversitenin sosyal bilimler ya da fen edebiyat bölümlerinden mezun olurlar ve psikolog ünvanına sahip olurlar. Psikiyatristler ilaç yazabilirken psikologlar ilaç tedavisi düzenlememektedir. Psikologlar psikoterapi alanında uzmanlaşarak konuşma terapisi üzerinden sağaltıma yönelmektedirler. Psikolog ve psikiyatristler ruh sağlığı alanında birbirini tamamlayıcı ve destekleyici olarak çalışmalarını sürdürmekedir.

Çoğu zaman ihtiyacımız olduğunu bildiğimiz halde psikoterapiden kaçarız. Bunu yapmamızın en yaygın sebeplerinden biri çevremizin bizi nasıl göreceği ve adlandıracağına yönelik yaşadığımız kaygılardır. Toplumsal olarak ruh sağlığının da beden sağlığı kadar önemli olduğunu kavramakta zorluk yaşıyor olup, bu yönde desteğe ihtiyacı olan bireylerle ilgili yanlış düşüncelerin olması; sağlıksız ve mutsuz bir toplum yaratmaktan öteye geçmeyecektir. Psikolojik desteğe ihtiyaç duyan bireylerin güçsüz ya da çaresiz olduğu düşüncesi ise diğer bir yanılsamadır. Düşünülenin aksine terapi kişinin keşfetme cesareti ve anlamlandırma isteği ile var olabilen bir alandır. Terapi sürecinin belirsiz ve uzun olduğu düşüncesi de kişileri psikoloğa – terapiye gitmekten uzaklaştıran etmenlerden biri olarak karşımıza çıkar.
Tüm bu olumsuz düşünceler kişinin kendi iyileşmesini ve mutluluğunu ertelemesinden başka bir şey değildir. Terapiye ihtiyacı olduğunu hisseden her birey ertelemeden bir profesyonelle görüşmeli ve dış söylemlerden çok iç sesine odaklanmalıdır.

Merkezimizde alanında uzman psikolog, klinik psikolog, psikoterapist, aile danışmanı, çift ve aile terapisti ve cinsel terapistler ile bireysel psikoterapi, çocuk terapisi, oyun terapisi, ergen terapisi, grup terapisi, çift-eş terapisi, ilişki terapisi, aile terapisi, cinsel terapi alanlarında psikanalitik psikoterapi ile bilişsel davranışcı terapi hizmeti verilmektedir.
İletişim ve randevu için tıklayın.